6824
1
بروجرد در يك نگاه


شهرستان بروجرد در غرب ايران و در منطقه كوهستاني زاگرس قرار دارد . بروجرد در شمال شرقي استان لـرستان واقع شده و از شمال به شهرستانهاي ملاير و نهاوند در استان همدان ، از شرق به اراك در استان مركزي ، از جنوب به دورود و از غرب به خرم آباد و الشتر محدود مي شود . شهرستان بروجرد از شهرهاي باستاني ايران است كه قدمت آن دست كم تا دوره ساسانيان مسجل شده است . اين شهر در مسير جاده اصلي تهران خوزستان قرارگرفته و داراي موقعيت ممتاز ارتباطي است . همچنين محور ارتباطي كرمانشاه اصفهان از بروجرد مي گذرد . بروجرد با خرم آباد 100 كيلومتر با شهر اراك 110 كيلومتر با اصفهان 350 كيلومتر و با تهران 390 كيلومتر فاصله دارد . بروجرد به خاطرطبيعت زيبايش مهمانان و گردشگران زيادي را پذيراست و درگذشته به دارالسرور شهرت داشته است . آب فراوان و زمين هاي كشاورزي مناسب منطقه باعث رونق كشاورزي و صنايع در اين منطقه گرديده است .

وجود معادن گوناگون شن و ماسه و سنگ هاي تزئيني در حوزه شهرستان و نيز سرمايه گذاري شركتها وكارخانجات مختلف مثل كارخانجات نساجي ، كارخانه داروسازي اكسير ، كارخانه زاگرس خودرو (پروتون) ، كارخانه سامان كاشي ، كارخانه كاشي جم اين شهر را به يك قطب صنعتي تبديل نموده است .

شهرستان بروجرد براساس آمارهاي سال 1383 جمعيتي بالغ بر 400 هزار نفر دارد كه ميانگين 250 نفر در هر كيلومتر مربع اين شهرستان را به بالاترين تراكم جمعيتي استان لرستان بدل و جزو پر تراكم ترين نقاط كشور به حساب مي رود . بروجرد از لحاظ جمعيتي رتبه بيست و چهارم شهرهاي بزرگ ايران را داراست .

بيش از 40 مورد وجه تسميه در مورد بروجرد وجود دارد . استاد سعيد نفيسي بروجرد را ساخته از دوبخش برو+گرد دانسته است . عده اي نام بروجرد را بر+و+گرد دانسته اند كه به معناي شهري است كه گرد است و بر و ميوه فراوان دارد .

معتبرترين قول دراين مقال اين است كه يزدگرد پادشاه ساساني پس ازشكست از اعراب به منطقه بروجرد گريخت و سپاهيانش در آن محل بر+او+گرد آمدند و به اين ترتيب نام اين محل بروگرد شد .

همچنين شهرستان بروجرد داراي يك مجتمع دانشگاهي (دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد) با بيش از30 رشته و در مقاطع كارداني ، كارشناسي وكارشناسي ارشد و نيز مركز آموزش كشاورزي و دانشگاه جامع علمي كاربردي در7 رشته و دانشگاه پيام نور با 4 رشته و همچنين هنرستانهاي مختلف صنعتي مي باشد .

بروجرد از لحاظ داشتن رسانه هاي محلي داراي راديوي شهري مستقل و نيزچندين هفته نامه محلي و دفتر خبرگزاري جمهوري اسلامي مي باشد .

 
 
 

 

 

1393/09/20
Powered by DorsaPortal