6365
1
مشاهير
مقدمه
نام بروجرد با نام بزرگاني كه از اين ديار برخاسته وبه نورعلم وتقوا عالمي را منور ساخته اند عجين گشته است . فرزانگاني چون علامه بحرالعلوم ، حضرت آيت الله العظمي بروجردي ، آيت الله سيد جعفردارابي كشفي ، حاج ميرزا محمود مواهبي طباطبايي ، آيت الله حاج شيخ علي محمد نجفي بروجردي ، ملا اسداله بروجردي ، استاد مهرداد اوستا ، صامت بروجردي ، دكتر عبدالحسين زرينكوب ، محقق ارجمند ، دكتر سيد جعفرشهيدي ، سردارسرافراز اسلام سرلشگر شهيد محمد بروجردي وشهيد اهل قلم محمود صارمي اعتبار وافتخار اين شهرستان را صد چندان نموده وبرتارك تاريخ اين سرزمين مي درخشند .

درجريان انقلاب شكوهمند اسلامي ودوران دفاع مقدس نيز بروجرد همانند ساير نقاط ايران اسلامي درصحنه هاي مختلف مبارزه وايثاردين خويش را بخوبي ادا كرده است . سندهاي معتبراين حضورتقديم 1350 نفر شهيد والامقام ، وجود 4500 نفر مجروح وجانباز و260 نفرآزاده ونام بلند سرداراني است كه جاي جاي جبهه هاي نورعليه ظلمت را درنورديده وزينت بخش دفتر عاشقان دريادل نهضت امام خميني (ره) گرديده است .

امروزنيزعلي رغم برخي مشكلات وكم لطفي ها مردم خداجوي اين شهرستان درخط ولايت وارزشهاي متعالي انقلاب اسلامي درتمامي صحنه ها حضوري شايسته دارند كه از آن جمله مي توان به حماسه تاريخي 18 خرداد سال 80 انتخابات رياست جمهوري وانتخابات مجلس شوراي اسلامي دراول اسفند ماه سال 82 اشاره نمود .

دراين برهه از تاريخ انقلاب اسلامي كه تحت رهبري اندشمندانه مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي ودولت كريمه جناب آقاي احمدي نژاد زمينه مناسبي براي مشاركت مردم درسرنوشت خويش فرآهم آمده فرصت ارزشمندي است تا بروجرد يكبارديگرخود را بازيافته ونقش خويش را درپي ريزي تمدن نوين اسلامي وتـوسعه همه جانبه كشوربه منصه ظهور برساند . انشاءالله

ابراهيم بيك درسياحتنامه مي نويسد از چيت هاي بافت بروجرد درولايات روسيه وتفليس ودرخانه هاي رجال كشور ديده مي شود كريم خان نيز از پارچه هاي بافت بــروجرد استفاده مي نموده است .

حاج سياح محلاتي درسال 1303 ه.ق از راه خرم آباد به بروجرد سفر نموده مي گويد : درشهرگردش كردم واقعاً كه دارالسرور زيبنده نام اين شهر است سراپا سبزه وخرم وپرآب وباغات با صفا وگلستان ومسجد معتبري (مسجد امام فعلي) دارد . اين شهردرمعرض تاخت وتاز الوار است لذا هميشه حاكم مقتدري براي امن داشتن اين ولايت لازم است بعضي صنعتگران قابل دارد ، مردمش تعصب زيادي دارند ، ساداتي هم دربروجرد زندگي مي كنند كه درنهايت اقتداربرمردم تحكم مي كنند (بعضي از سادات از مالكين عمده شهر هستند)

دكترفوزيه پزشك دربار ناصري درسال 1309 ه.ق به همراه ناصرالدين شاه به اين ديارآمده است وي ضمن بازديد از مناطق مختلف بروجرد از فراز روستاي حاجي آباد ودهگاه توصيف شگفت آوري از شهر كرده است وعكسي از دروازه دودانگه وقسمتي از قلعه جوارآن دركتاب مشهورش ((سه سال دردربار ايران)) دارد .

نشانه هاي برجسته اين شهر درطول اعصاروقرون كه توجه حاكمان وسياحان را به خود جلب نموده عبارتند از :

سرسبزي ، لطلفت آب وهوا ، انبوه باغهاي ميوه وكشتزارهاي زعفران ، آنچنان كه دارالسرورش خوانده اند .

آباداني شهر ، رونق صنعت خصوصاً صنعت پارچه بافي ، صنايع فلزي وورشوسازي

محل تحصيل علم وادب وتربيت عالمان وفرهيختگان بزرگ

مركزيت سياسي تا حدود 60 سال قبل درمنطقه لرستان وهمدان

اين ديار اصيل از قديم الايام ، گذشته از زيبائي وسرسبزي ، مهدتمدن ، فرهنگ وصنعت بوده وازشكوه وعظمت خاصي برخورداربوده است .
 
علما
آيت‌الله العظمي حاج آقا حسين طباطبايي بروجردي (مرجع تقليد شيعيان جهان):
اين دانشمند بزرگ در سال 1292 قمري در شهر خود بروجرد متولد شد. آيت‌الله فقيد تا هفت سالگي در بروجرد مقدمات علمي را فرا گرفته و در سال 1310 جهت تكميل معلومات خود روانه اصفهان شد. در آنجا دروس سطح خارج فقه، اصول، فلسفه، كلام، هيئت رياضي، رجال و حديث را تكميل نمود و سپس عازم نجف اشرف شد. در اواخر سال 1378 قمري به بروجرد بازگشت و در اين هنگام اجازه عالي اجتهاد مطلق را از استادش آيت‌الله آخوند خراساني دريافت نمود. ايشان مدت 36 سال را در بروجرد سكونت نمودند. در اين مدت گذشته از رسيدگي به امور ديني مردم و كار مرجعيت سرگرم تأليف و تصنيف كتب بسياري در فقه. اصول و رجال و حديث و غيره بودند. اين عامل جليل‌القدر در سال 1323 شمسي جهت معالجه بيماري خود به تهران عزيمت نمودند و پس از بهبودي به دعوت مدرسين حوزه علميه قم وارد اين شهر شدند و به تدريس بعضي از فضلاي حوزه قم همچون متفكر شهيد مطهري پرداختند. ايشان مدت 16 سال مرجعيت مطلق شيعيان جهان را بر عهده داشتند و در سال 1380 قمري چشم از جهان فرو بست. اين عالم برجسته آثار فراواني از خود بر جاي گذاشت، از جمله آنها جامع احاديث الشيعه، تحريد الاسانيد (ده جلد)، طبقات الرواه، بيوت الشيعه و ...

عالم جليل‌القدر مرحوم آيت‌ا... سيد محمدباقر سلطاني طباطبايي بروجردي:
در سال 1294 شمسي در شهر بروجرد ديده به جهان گشود. ايشان خواهرزاده علامه مجلسي صاحب بحارالانوار بودند. وي اجازه اجتهاد خود را از مرحوم شيخ عبدالكريم حائري و آيت‌ا... العظمي محمدتقي خوانساري و سيد محمد حجت و حاج سيد صدرالدين كسب نمود، شهرت ايشان و زهد و پارسايي بي‌نظير از جمله دلائلي بود كه با توجه به اصرار بزرگاني همچون امام راحل و آيت‌ا... العظمي گلپايگاني ـ اراكي و آملي حاضر به قبول مرجعيت نشدند و تا آخرين دقايق عمر شريفش در گوشه‌اي كه بزرگتر از جهان بود زيست و سرانجام در 31 خرداد 1376 در بيت امام در جماران چشم از جهان فرو بست و در كنار آرامگاه ابدي امام «ره» آرميد.

حضرت آيت‌الله العظمي حاج شيخ علي محمد بروجردي نجفي قدس سره:
از مراجع بزرگ شيعه و اعاظم فقهاي عصر در قرن معاصر است كه در سال 1315 (هـ ق) در بروجرد تولد يافت. مقدمات را نزد ملا فيض در بروجرد فرا گرفت و سپس براي ادامه تحصيل در سن 14 سالگي راهي نجف اشرف شد و در خدمت حضرت آيت‌ا... العظمي اصفهاني به درجه اجتهاد رسيد. ايشان پس از يك عمر طولاني خدمت به مسلمين و بروجرديهاي زمان خود در بهمن ماه سال 1383 شمسي دعوت حق را لبيك و به سوي رفيق اعلي پر گشود. از تأليفات گرانبهاي آن مرحوم «رساله انيس المقلدين»، «توضيح‌المسائل مناسك حج» و «حاشيه بر توضيح المسائل آيت‌ا... العظمي بروجردي» انتشار يافته است.

دانشمند محترم حاج شيخ غلامرضا مولانا:
ايشان در سال 1306 شمسي در بروجرد ديده به جهان گشود. خواندن و نوشتن و مقدمات عربي را نزد پدرش فرا گرفت و سپس سطوح ادبيات، فقه، اصول، منطق و فلسفه را از اساتيد فنون چون مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمين حاج سيدمحسن شريعتمداري و مرحوم ميرزا لطف‌ا... و ... فرا گرفت. اين دانشمند فرزانه آثار متعددي را تأليف نموده است كه جزء منابع ارزشمند تحقيقاتي بخصوص در زمينه تاريخ و جغرافياي بروجرد به حساب مي‌آيند. 
 

سخنوران
 استاد فقيد دكتر عبدالحسين زرين‌كوب:
دكتر عبدالحسين زرين‌كوب در سال 1301 «هـ. ش» در بروجرد متولد و تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در زادگاه خود و تهران به پايان برد. آنگاه به عنوان دبير دبيرستانها به استخدام اداره فرهنگ سابق درآمد.

وي تحصيلات خود را تا مقطع دكترا در دانشكده‌هاي مختلف طي و در سال 1334 دكتراي خود را در رشته زبان و ادبيات فارس اخذ نمود.

استاد در طول عمر پر بركت 76 ساله خود در دانشگاههاي مختلف به تدريس علوم ادبي، تاريخ اديان و كلام و ... پرداخته و از خود بيش از 30 اثر ماندگار مكتوب به يادگار نهاده است كه از جمله مي‌توان به «اريش ميراث صوفيه»، «دو قرن سكوت»، «شعر بي‌دروغ»، «شعر بي نقاب»، «فلسفه شعر» يا «تاريخ تطور شعر و شاعري» و «كارنامه اسلام»، «پله‌پله تا ملاقات خدا» و ... اشاره نمود. استاد زرينژ كوب در شهريور ماه سال 1377 به سراي باقي شتافت و شيفتگان خود را در سوگي عظيم فرو برد.

 استاد مهرداد اوستا:
زنده‌ياد محمدرضا رحماني مشهور به مهرداد اوستا در سال 1308 شمسي در بروجرد چشم به جهان گشود. وي شاعري را از روزگار كودكي آغاز كرده و تحصيلات آكادميك خود را تا اخذ درجه فوق ليسانس در رشته فلسفه ادامه داد.

استاد سالها در دانشگاهها و مدارس عالي تهران به تدريس دروسي همچون: تحقيق در تاريخ هنر اديان و اساطير تطبيقي، حكمت و هنر در تاريخ، زبانشناسي، اصول فلسفه اديان و مذاهب و ... پرداخت و از خود دهها اثر منتشر شده و انتشار نيافته به يادگار گذاشت. وي را يك از بزرگترين قصيده سرايان معاصر دانسته‌اند. استاد كه سالها مسئوليت شوراي شعر را عهده‌دار بودند، در سال 1370 شمسي در شوراي شعر كشور و در حين انجام وظيفه درگذشت از جمله آثار او مي‌توان به «امام حماسه‌اي ديگر»، «آرش»، «تيرانا»، «شراب خانگي»، «ترس محتسب خورده» و ... اشاره كرد.

 استاد عبدالمحمد آيتي بروجردي:
نويسنده و محقق معاصر كه در سال 1305 در شهر بروجرد به دنيا آمد. خواندن را از مكتبخانه آغاز كرد و در سال 1328 در رشته معقول فارغ‌التحصيل شد. استاد در خلال شغل خود با توجه به اطلاعات عميقي كه نسبت به زبان و ادبيات عربي دارد به تجربه متون فراوان عربي پرداخته و كتب پر بهايي را در زمينه‌هاي تاريخ، تاريخ فلسفه، تاريخ ادبيات تصنيف و تأليف نموده است كه هر يك به نوبه خود براي ادبيات و فرهنگ اين كشور گنجينه‌اي نفيس تلقي مي‌گردد. استاد داراي 16 اثر از جمله «تاريخ فلسفه در جهان اسلامي»، «شرح داستان خسرو و شيرين نظامي»، «تاريخ ادبيات زبان عربي» و ... مي‌باشد.

 استاد دكتر سيدجعفر شهيدي:
اين استاد فرزانه در سال 1297 شمسي در بروجرد متولد شد و تا سال 1321 به تحصيل در بروجرد مشغول بود و در اين سال براي ادامه تحصيلاتش به نجف اشرف مشرف شد و در محضر آيات عظام و علما نجف به تحصيل ادامه داد و در همانجا اولين اثر خود «مهدويت و اسلام» را نوشت. وي پس از بازگشت به ايران در سال 1327 در مدرسه سپهسالار تهران به ادامه تحصيل پرداخت و موفق به اخذ ليساني و در ادامه موفق به اخذ درجه فوق ليسانس و دكتري گرديد. اين استاد فرزانه كه هم اكنون رئيس مؤسسه بزرگ لغت‌نامه دهخدا مي‌باشد داراي آثار و كتب و مقالات فراواني است كه امروزه در دانشگاههاي كشور به عنوان منابع درسي و تحقيقي مورد استفاده اساتيد و دانشجويان قرار دارد.

از مجموعه آثار او مي‌توان به آثاري چون «زندگي حضرت فاطمه زهرا»، «تاريخ تحليلي اسلام»، «آتشكده آذر»، «شيرزن كربلا»، «نهج‌البلاغه»، «فاطمه دختر محمد» و ... اشاره نمود.
 
شعرا
استاد حسين حزين:
در كودكي ليلي و مجون را نزد مادرش درس گرفت و نزد ملاحسين تحصيلات خود را تكميل نمود. دوبار به عراق عرب مسافرت نمود و خدمت بزرگان علم و دانش رسيد و از خرمن دانش آنها استفاده نمود و در بروجرد بارها خدمت آيت‌الله العظمي بروجردي رسيد مورد محبت ايشان قرار گرفت. از وي آثار و تأليفاتي شامل «تذكره حزين»، «ديوان قصايد»، «ديوان غزليات» و ... به جاي مانده است.

ميرزا محمدباقر صامت بروجردي:
ميرزا محمد باقر صامت بروجردي يكي از بزرگترين مرثيه سرايان كشور اسلامي است كه مراثي و اشعارش همه ساله در ماه محرم و در ايام عزاداري حضرت اباعبدالله الحسين «ع» بر زبان و دل همه شيفتگان فارسي زبان امام حسين «ع» ترنم مي‌شود.

وي كه مردي فاضل و پرهيزگار و معتقد و صفات اخلاقي و خصائص نفسانيش بين خاص و عام مشهور بود از شعراي به نام قرن سيزدهم و چهاردهم (هـ.ق) است كه فن شعر را از ميرزا عبدالمجيد نوايي فرا گرفت و به سرودن رياض‌الشهاده اثر طبع لطيفش در دوازده جلد پرداخت. اين كتاب مملو از ستايش حضرت حق، نعت حضرت رسول اكرم و ائمه هدل «س» و همچنين قصايد، غزليات و قطعات عرفاني است. مقبره وي در پارك صامتيه برورجد همه روزه مأمن دهها دلباخته عارف و شيفته به كلام و مقام اوست. 
1393/08/18
Powered by DorsaPortal